Do sektorów przemysłu, w których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez korzystania z osuszaczy o wysokiej wydajności, należą między przemysł spożywczy, medyczny i wiele innych. Dla dużych zakładów amortyzacja inwestycji, jaką jest zakup osuszacza przemysłowego, nie stanowi problemu, inaczej ma się jednak z niewielkimi przedsiębiorstwami o ograniczonym kapitale. Czy w takiej sytuacji wypożyczenie osuszacza jest dobrym rozwiązaniem, czy też warto mimo wszystko zdecydować się na kupno?
Te urządzenia stanowią podstawowe wyposażenie wszelkiego rodzaju spichlerzy oraz magazynów z żywnością, gdzie nadmierna wilgoć oznacza rozwinięcie się pleśni, a w konsekwencji – utratę towaru. Podobną funkcję pełnią także w magazynach medycznych i farmaceutycznych, składach drewna i tartakach, oraz obiektach, w których użytkowane są w dużej ilości komputery i inne sprzęty o delikatnych podzespołach.
Osuszacze są również niezastąpione w przemyśle budowlanym, gdzie służą zarówno do osuszania fundamentów czy pomieszczeń zawilgoconych ze względu na nieprawidłową cyrkulację powietrza, jak i do usuwania szkód po powodziach czy pęknięciu rur. Ponadto z osuszaczy korzysta wiele budynków użyteczności publicznej oraz centrów rekreacyjnych czy sportowych, wyposażonych w baseny, sauny i łaźnie. Bez odpowiednio mocnych osuszaczy nie byłaby także możliwa praca bibliotek i muzeów, a zbiory w nich przechowywane w szybkim tempie uległyby destrukcji.
Osuszacze przemysłowe różnią się znacznie pomiędzy sobą, zarówno pod względem wielkości i wagi, jak i poszczególnych parametrów. Cena osuszacza będzie w prostej linii uzależniona od jego wydajności, czyli ilości litrów wody pobranej z powietrza, którą urządzenie zdoła osuszyć w ciągu doby. W przypadku większości osuszaczy wydajność korzystna dla zastosowań przemysłowych zaczyna się od 30 litrów na 24 godziny. Wydatek, jaki wiąże się z zakupem urządzenia o tej wydajności, zaczyna się od 2000 złotych w przypadku najtańszych z nich.
Nie należy także zapominać o kosztach, jakie nieuchronnie będą się wiązały ze stałym, długoterminowym użytkowaniem osuszacza. W przypadku kupna fabrycznie nowego urządzenia od producenta, będzie ono objęte gwarancją 12-miesięczną lub 24-miesięczną, w ramach której odbędą się ewentualne naprawy. Jednak po zakończeniu tego okresu właściciel przedsiębiorstwa zostanie zmuszony do ponoszenia tego rodzaju wydatków z własnej kieszeni. Osuszacze przeznaczone do użytku w przemyśle są co prawda o wiele bardziej wytrzymałe na trudne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia przy transporcie, niż sprzęty osuszające dla prywatnych użytkowników, niemniej jednak wymiana zużytych elementów jest też proporcjonalnie bardziej kosztowna.
Małe, zaczynające się rozwijać firmy, a także słabo dotowane instytucje publiczne, najczęściej nie mogą sobie pozwolić na zakup przemysłowego osuszacza do swego wyłącznego użytku. Wynajem takiego urządzenia od firmy zajmującej się ich wypożyczaniem może być w tym wypadku bardziej realistycznym wyjściem. To dobry pomysł zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebne jest jednorazowe lub kilkukrotne użycie osuszacza, jak to ma miejsce w wypadku radzenia sobie z konsekwencjami awarii hydraulicznej.
Również zmniejszanie wilgotności powietrza w budynkach w stanie deweloperskim, które nie mają jeszcze poważnego problemu z występowaniem grzyba, z powodzeniem może się odbywać przy użyciu osuszacza z wypożyczalni. Jednorazowy koszt wynajęcia urządzenia zaczyna się od około 30 zł za dobę. Dodatkowo, pracownicy wielu firm prowadzących wynajem osuszaczy są odpowiednio przeszkoleni w kalibracji tych zaawansowanych technologicznie sprzętów, pomogą zatem we właściwym dostosowaniu ich ustawień do potrzeb danej sytuacji. Są także w stanie dokonać pomiarów wilgotności w pomieszczeniach, co pomoże określić przewidywany czas trwania procesu osuszania.