osuszacz adsorpcyjny
Jak wybrać osuszacz?
12 grudnia 2018
osuszacz ziębniczy
Metody radzenia sobie z wilgocią
22 stycznia 2019
Pokaż wszystkie

Jak sprawdzić wydajność sprężarki?

sprężarka

Sprężarka to uniwersalne narzędzie, które często używane jest przez profesjonalistów, jednak znajduje szerokie zastosowanie również w każdym domu – pomoże napompować koła w samochodzie czy pomalować drewno. Przyda się także w warsztatach naprawczych i na budowie. Jest więc świetnym sposobem na ułatwienie sobie życia i zaoszczędzenie czasu. Niestety, bardzo łatwo można zostać oszukanym i kupić urządzenie, które w rzeczywistości jest o wiele mniej efektywne, niż zapewnia o tym producent. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić wydajność sprężarki śrubowej.

Parametry teoretyczne a rzeczywiste

Parametry określone przez producenta nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. W większości wypadków wydajność sprężarki nie jest bowiem mierzona podczas rzeczywistej pracy, ale obliczana na podstawie średnicy tłoków czy przewodów. Tym samym takie obliczenia nijak się mają do rzeczywistej pracy urządzenia, a widniejąca w katalogu liczba jest tylko wydajnością teoretyczną. Tymczasem parametrem, który najbardziej interesuje użytkownika sprężarki, jest wydajność rzeczywista, bo to właśnie ona określa realne możliwości urządzenia. Najlepiej więc sprawdzić ją samemu, wykonując jeden z bardzo prostych testów.

Szybki test na sprawdzenie wydajności

Rzeczywistą wydajność sprężarki można sprawdzić w prosty sposób poprzez napompowanie zbiornika od zera. Aby uzyskać interesujący wynik należy pomnożyć ilość barów przy nabiciu zbiornika przez jego pojemność, a następnie ten wynik podzielić przez ilość sekund, przez które zbiornik był napełniany. Otrzymany w ten sposób wynik będzie wyrażony w litrach na sekundę, dlatego należy jeszcze pomnożyć go przez 60, by otrzymać interesującą użytkownika liczbę, czyli tą wyrażoną w litrach na minutę. Wykonany w ten sposób pomiar będzie zbliżony do rzeczywistości, jednak trzeba wziąć pod uwagę margines błędu. Wraz ze wzrostem czasu pracy sprężarki śrubowej rośnie bowiem jej temperatura, co z kolei ma ujemny wpływ na sprawność urządzenia. Z tego powodu od obliczonej wydajności należy odjąć około 10-20%, by uzyskać wynik zgodny z rzeczywistością.

Test podczas pracy sprężarki

Ważniejszy i bardziej miarodajny jest jednak drugi test, który przeprowadzany jest podczas normalnej pracy sprężarki śrubowej. Po nabiciu butli i włączeniu urządzenia należy powoli spuszczać powietrze, obserwując wskazówkę manometru. Kiedy ciśnienie dojdzie do 5-7 bar, kompresor ponownie się włączy. Wtedy należy przestać wypuszczać powietrze, zapamiętać ciśnienie i włączyć od nowa stoper. Gdy sprężarka ponownie się dobije, stoper trzeba zatrzymać i znów sprawdzić ciśnienie. Te dane posłużą do wykonania niezbędnych obliczeń według wzoru – pojemność zbiornika (w litrach) x różnica pomiędzy maksymalnym ciśnieniem roboczym a ciśnieniem ponownego załączenia sprężarki (bar) x 1/czas dobicia ciśnienia w zbiorniku (w sekundach).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby mieć pewność, że dana sprężarka jest urządzeniem wydajnym i zgodnym z danymi potrzebami, warto pamiętać, by nie wybierać urządzeń, których cena rynkowa jest naprawdę niska. Nawet jeśli parametry takich sprężarek świetnie wyglądają w katalogach, to niestety w tym wypadku z pozoru atrakcyjna cena z pewnością jest oznaką niskiej jakości. Producenci próbują bowiem kusić atrakcyjnymi cenami, a żeby sprzedaż była opłacalna, muszą wybierać materiały gorszej jakości, jak również nieco zmniejszyć staranność przy produkcji. Sprawia to, że choć z pozoru urządzenia tańsze wyglądają bardzo podobnie do znacznie droższych propozycji, w rzeczywistości nie zapewnią wydajnej pracy i są objęte krótkim czasem gwarancji. Aby móc cieszyć się sprzętem wysokiej jakości, warto skorzystać z naszych usług, które oferujemy na terenie miasta Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *