Przydatne przy wykonywaniu zadań przemysłowych sprężarki powietrza są szczególnie narażone na wycieki. Niemal w każdym zakładzie po pewnym czasie pojawia się ten problem. Niedoświadczeni pracownicy działu obsługi urządzeń rozkładają bezradnie ręce, gdy zleca się im naprawę, a następnie przekazują urządzenie profesjonalnemu serwisowi sprężarek. Co więcej, powszechna jest także nieświadomość pojawienia się wycieku i praca ze zmniejszoną efektywnością. Generowane straty wytworzone w skali roku potrafią opiewać na kilka tysięcy złotych.
Z obserwacji firm przeprowadzających audyty przemysłowego sprzętu wynika, że w próżnię może trafić nawet ¾ wyprodukowanego powietrza. Oczywiście jest to poziom absolutnie nieakceptowalny i zdarzający się bardzo sporadycznie. Serwisy sprężarek zgodnie potwierdzają, że w granicach normy jest wyciek sięgający maksymalnie od 5 do 10% sprężonego powietrza, a przeciętnie utrzymuje się na poziomie 20-30%. Aby i tych strat uniknąć, należy podjąć konkretne czynności.
Koszt eksploatacji znacznie wzrasta, gdy w sprężarce pojawia się wyciek i pozostaje nierozpoznany przez długi czas. Sprężone powietrze jest efektywną formą dostarczania energii i jego wykorzystanie bywa znacznie bardziej bezpieczne niż gaz, prąd czy woda. Warto zatem dbać, aby sztuczne kompresowanie przebiegało w miarę możliwości bezstratnie, co pozwoli zoptymalizować procesy produkcyjne.
Mankamentem wynikającym z nieszczelności instalacji jest także szybsza eksploatacja urządzeń. Wyciek doprowadza do pojawienia się tarć oraz wstrząsów, przez co sprzęt częściej trafia do serwisu sprężarek. Pierwszym sygnałem pojawienia się problemów są szumy i zakłócenia. Ludzkie ucho nie zawsze jest w stanie usłyszeć szelest, który jest objawem wadliwej pracy maszyny. Rejestr częstotliwości dotyczy ultradźwięków, a więc bardzo wysokich tonów.
Skutecznym sposobem na poprawę rezultatów urządzenia jest zainwestowanie w profesjonalny detektor uciekającego powietrza. Jego użycie pozwala wykryć wspomniane ultradźwięki, świadczące o zakłóceniu prawidłowego funkcjonowania sprężarki powietrza. Detektor to skuteczny sprzęt, który potrafi wskazać wyciek nawet w najmniejszych szczelinach. Zamienia trudno słyszalne fale w tony, które wskazują na nieszczelność. Wówczas można dowiedzieć się, gdzie należy interweniować, aby zaoszczędzić pieniądze.
Jakie miejsca są najczęściej narażone na wycieki sprężonego powietrza? Nadzór przeważnie prowadzi się głównie w okolicach łożysk i przekładni. Często spotyka się nieszczelność także przy regulatorach ciśnienia, wężach gumowych czy filtrach. Po otwarciu urządzenia w serwisie sprężarek, specjaliści mogą dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. W czasie przeglądu, który służy konserwacji sprzętu, wykonanie takiej czynności jest jednym z podstawowych kroków.
Detektory dostępne na rynku są zróżnicowane. Najprostsze modele wyposażone są jedynie w diody, które sygnalizują wystąpienie problemu. Jednak w profesjonalnym serwisie sprężarek znajduje się sprzęt, który posiada słuchawki oraz czułe wskaźniki. Taki detektor pozwala potwierdzić wstępne przypuszczenia i bardzo dokładnie wyznaczyć skalę strat.
Powierzając urządzenie w ręce fachowców z serwisu sprężarek, można nie tylko zlokalizować nieszczelność za pomocą profesjonalnego detektora wycieku. Specjaliści sporządzają dokumentację, z której jasno wynika, jakie straty generuje ulatniające się powietrze. Na jej podstawie można, dokonując kolejnych przeglądów, monitorować stan zużycia urządzenia i ewentualnie podjąć decyzję o jego wymianie.
Przeprowadzenie audytu wycieku sprężonego powietrza może być jedynym zadaniem serwisu sprężarek. Warto jednak zainwestować w pełną obsługę i wdrożenie środków zaradczych. Po wykonaniu naprawy przedsiębiorstwo zyska maszyny, które przyczynią się do poczynienia znacznych oszczędności w zakresie zużycia energii.