sprężarka
Jak sprawdzić wydajność sprężarki?
22 grudnia 2018
osuszacz adsorpcyjny
Jak działa osuszacz powietrza?
8 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Metody radzenia sobie z wilgocią

osuszacz ziębniczy

Wilgoć najszybciej gromadzi się wtedy, gdy wnętrza nie są regularnie wietrzone. Ma to miejsce na przykład w okresie zimowym, kiedy ze względu na niskie temperatury okna przez większość czasu pozostają zamknięte. Nawet przy prawidłowo działającej wentylacji i stale włączonym ogrzewaniu, w okolicach sufitu, ścian czy ram okiennych, przy sprzyjających warunkach może pojawić się charakterystyczny nalot. Jak skutecznie poradzić sobie z wilgocią w domu lub mieszkaniu?

Zapewnienie izolacji termicznej

Aby pozbyć się zawilgocenia, należy przede wszystkim znaleźć jego rzeczywiste źródło. Wilgoć przedostaje się do wnętrz w całkowicie naturalny sposób, najczęściej z zewnątrz. Może być następstwem nieszczelności dachu lub pęknięcia rur ukrytych za ścianami. Problemem jest nierzadko także podsiąkanie kapilarne, wynikające z niedostatecznego zabezpieczenia fundamentów budynku. Mur może podciągać wodę również wówczas, gdy ściany piwnicze nie dysponują odpowiednią hydroizolacją poziomą. Wilgoć może jednak powstawać nawet bezpośrednio wewnątrz mieszkania. Wytwarzają ją domownicy, oddychając i wykonując codzienne prace w kuchni czy łazience.

Problem pojawia się wówczas, gdy nadmiar wilgoci nie jest regularnie wyprowadzany z domu na zewnątrz. Najczęściej jest to spowodowane nieszczelnością okien, zatkaniem kratek wentylacyjnych oraz zbyt rzadkim wietrzeniem pokojów. Wszystko to sprawia, że wilgoć pozostaje wewnątrz domu – a razem z nią wszystkie nagromadzone bakterie. W nowych budynkach, obecność zawilgocenia wynika często z niedostatecznego wysuszenia obiektu na etapie wykończenia.

W wielu takich obiektach występuje nawet zjawisko wyciekania wody z niektórych ścian. W przypadku domów zamieszkałych, kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej dachu, sufitu ostatniej kondygnacji oraz ścian zewnętrznych. Niewłaściwe wykonanie lub brak izolacji może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na ścianach szczytowych, a w konsekwencji przyczynić się do powstawania mostków cieplnych w okolicach drzwi, okien oraz styków ścian. W takich warunkach pleśń może rozwijać się bardzo szybko.

Zapobieganie pojawienia się wilgoci

Nadmiaru wilgoci, a także powodowanych przez nią wykwitów można uniknąć, odpowiednio dbając o warunki mieszkaniowe. Kluczowe znaczenie ma sprawność wentylacji. Na ogól stosuje się wentylację grawitacyjną, jednak jej pracę mogą w dużym stopniu zaburzyć nadmiernie szczelne okna. Konieczne jest więc regularne utrzymywanie rozszczelnienia, najlepiej przynajmniej kilka godzin dziennie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas gotowania oraz suszenia prania. W łazienkach pozbawionych okien, po kąpieli warto natomiast pozostawić uchylone drzwi. Zgromadzona para może w ten sposób swobodnie ulecieć, dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie utrzymywała się uciążliwa duchota.

W trakcie gotowania w kuchni, należy natomiast uchylić okno. Jeżeli okap podłączony jest do wentylacji, zawsze powinno się go włączać. Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura. Aby zapobiec występowaniu pleśni, warto utrzymywać we wnętrzach temperaturę na poziomie minimum 20 stopni Celsjusza. Grzyby rozwijają się przede wszystkim w pomieszczeniach niedogrzanych i mocno wilgotnych.

W przypadku pojawienia się kłopotliwych wykwitów, należy przystąpić do działania jak najszybciej. Obecność pleśni może bowiem bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników.

Usuwanie pleśni i grzybów

Plamy spowodowane obecnością pleśni i grzybów usunąć można na różne sposoby. W początkowych fazach najlepiej korzystać wyłącznie z naturalnych metod – zwłaszcza, jeżeli w domu mieszkają dzieci. Prace należy rozpocząć od mechanicznego zeskrobania warstwy pleśni ze ściany wierzchniej. W tym celu wykorzystać można szczotkę i wodę, ewentualnie z dodatkiem detergentu lub mydła. Niestety, zwykle konieczne jest także skucie tynku z obszaru występowania grzyba.

Wykwity należy usuwać bardzo dokładnie – w przeciwnym wypadku, pleśń będzie stale się odnawiała. Najlepiej zastosować środek obecny w praktycznie każdym domu, czyli rozdrobniony wodą ocet. Silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze wykazuje również olejek drzewa herbacianego, olejek goździkowy czy olejek lawendowy. Warto wykorzystać je do przemywania zagrzybionej ściany, ponieważ mają znacznie przyjemniejszy zapach od octu. W sklepach dostępne są również specjalne środki grzybobójcze, przeznaczone do bezpośredniej aplikacji na oczyszczoną ścianę. Ich zastosowanie wymaga jednak opuszczania pomieszczenia na przynajmniej kilka-kilkanaście godzin po zastosowaniu.

Nie wolno też korzystać z tych preparatów w obecności dzieci, dlatego nie w każdych warunkach dobrze się sprawdzają. Na odpowiednio oczyszczony, odgrzybiony i zdezynfekowany obszar warto nałożyć odpowiedni środek podkładowy. Dopiero po ponownym otynkowaniu i zastosowaniu podkładu kryjącego, ścianę lub sufit można pomalować. W ten sposób da się uniknąć widoczności plamy po pleśni, dostrzegalnej nawet spod paru warstw farby.

Inne metody walki z wilgocią

W pomieszczeniach narażonych na rozwój pleśni i grzybów, kluczowe znaczenie ma utrzymanie poziomu zawilgocenia na optymalnym poziomie. Jeżeli stężenie wilgoci na zewnątrz nie jest wysokie, wskazane jest częste otwieranie okien. W przypadku zawilgocenia nie będącego efektem braku właściwej izolacji budynku, niezwykle istotna okazuje się także sprawność systemu wentylacyjnego.

Warto pamiętać, że grzyby i pleśnie bardzo nie lubią światła. O ile to możliwe, obszary zaatakowane przez naloty najlepiej wystawić na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Domowym sposobem walki z nadmiernym zawilgoceniem jest także zastosowanie odpowiedniego pochłaniacza wilgoci. Wystarczy owinąć gazą kawałek bloku soli lub kredy, a następnie umieścić go w obszarach występowania wilgoci. W przypadku rozpuszczenia materiału, działanie należy powtórzyć.

Wilgoć pochłaniają także niektóre kwiaty, które może umieścić w newralgicznych miejscach mieszkania. Takie działanie wykazują m.in. widliczka, oplątwa, paprotka, róża jerychońska, krąpie czy bluszcz.

Praktyczne osuszacze Szczecin

Jeżeli wnętrza są mocno zawilgocone i domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnego osuszacza. Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach, takich jak łazienki i suszarnie. Wiele modeli posiada estetyczny wygląd, który nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrz.

Osuszacze mogą być z powodzeniem stosowane nawet w szczególnie reprezentacyjnych miejscach domu. Zwykle posiadają niewielkie rozmiary i są stosunkowo lekkie, co pozytywnie wpływa na wygodę transportu. Miastem, w którym znaleźć można bogatą ofertę tych urządzeń jest Szczecin – gdzie na problemy z zawilgoceniem domu skarży się wielu mieszkańców. Niektóre modele wyposażane są w dodatkowe funkcje, np. lampę UV pozwalającą na efektywne likwidowanie zarazków i bakterii.

Osuszacze często posiadają także aktywny filtr węglowy, który odpowiada za pochłanianie nieprzyjemnych zapachów towarzyszących zawilgoceniu pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *