Jedną z najbardziej efektywnych metod sprężania gazów stosowanych w przemyśle jest wykorzystanie sprężarek śrubowych. Jest to stosunkowo nowoczesne rozwiązanie, niewymagające stosowania dodatkowych zabezpieczeń antywibracyjnych ani też znacznej przestrzeni do jego instancji, przede wszystkim ze względu na swoją budowę. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej różnym rodzajom sprężarek śrubowych oraz zasadom ich działania.
Sprężarki śrubowe wyposażone są w dwie obracające się śruby. Są to główne elementy składowe każdej takiej sprężarki, a zarazem źródło jej mocy. To one również odpowiadają za sprężanie powietrza, które dostaje się pomiędzy nie. Zanim jednak takie sprężone powietrzne zostanie przepuszczone przez mechanizm sprężarki, musi zostać przepuszczenie przez filtr, który go oczyści ze szkodliwych cząsteczek, po to by nie doszło do uszkodzenia maszyn.
Zasada działania sprężarki śrubowej jest prosta. Wtłoczone do urządzenia powietrze zostaje skompresowane, a dzieje się to przez zmniejszenie wolnej przestrzeni oraz komór, w których znajduje się gaz. Gdy pojemność komór rośnie, rośnie też ciśnienie gazu, dzięki któremu ostatecznie otrzymujemy wysokociśnieniowy strumień sprężonego powietrza.
Głównym założeniem nowoczesnych sprężarek śrubowych jest uzyskanie jak największej wydajności przy jednoczesnym zachowaniu zwartych, niewielkich rozmiarów urządzenia oraz zminimalizowaniu wibracji podczas rozruchu i występowania tzw. pików prądowych.
Pomimo tego, że idea działania sprężarek tego typu jest zawsze taka sama, to urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje:
• sprężarki śrubowe olejowe,
• sprężarki śrubowe bezolejowe.
Sprężarki śrubowe olejowe wykorzystują wtryskiwany do urządzenia olej, po to, by schładzać, oczyszczać oraz smarować i uszczelniać układ sprężający powietrze. Największą ich zaletą jest to, że mogą one pracować w sposób ciągły. Nawet całodobowo 7 dni w tygodniu. Przy sprężarkach śrubowych olejowych istnieje konieczność przefiltrowania sprężonego powietrza z drobinek oleju oraz mieszanki gazu. W tym celu początkowo stosuje się specjalne filtry, które usuwają znaczną część zanieczyszczeń z powietrza, a później system rozdzielający, który wykorzystując działanie siły odśrodkowej, pozwala na pozbycie się z powietrza ostatnich cząsteczek oleju.
Z kolei sprężarki bezolejowe nie są tak skomplikowane, jeśli chodzi o proces filtracji sprężonego powietrza, bowiem brak oleju oznacza brak potrzeby dodatkowej filtracji. Najczęściej ten rodzaj sprężarek wykorzystuje się tam, gdzie niedopuszczalna jest choćby minimalna ilość oleju w sprężonym powietrzna, a zatem w medycynie, farmacji, a także przemyśle papierniczym lub też zakładach produkujących półprzewodniki.
Jednak należy zauważyć, że sprężarki bezolejowe nie posiadają systemu chłodniczego, którym wcześniej był właśnie olej. W tym przypadku wykorzystuje się wtrysk wody, która działa na podobnej zasadzie. Jednak ta metoda jest nieco mniej skuteczna, a to przekłada się na wydajność sprężarki, z tego też względu są one rzadko stosowane w ogromnych przedsiębiorstwach.
Sprężarki śrubowe wykorzystuje się do równego rodzaju instancji przemysłowych, a zatem stosowane są praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Wcześniej wspominaliśmy o medycynie, farmacji, przemyśle papierniczym – tam głównie wykorzystuje się sprężarki bezolejowe. Z kolei sprężarki olejowe spotkamy w przemyśle maszynowym czy różnorodnych liniach produkcyjnych, a także tam, gdzie zastosowanie sprężonego powietrza jest koniecznym elementem pracy urządzeń.
Jednym z najlepszych dostawców sprężarek śrubowych olejowych i bezolejowych jest firma działająca na terenie Szczecina.